FB IG YT   LN  | EN

09.07.2024

Technik dentystyczny – czym się zajmuje?

Zapraszamy na rozmowę z Justyną Pióro, Koordynatorką laboratorium protetycznego w Malo Clinic.

https://www.maloclinics.pl/personel/justyna-pioro/

Początki i Inspiracje:

 • Co przyczyniło się do wyboru przez Panią zawodu technika protetyki stomatologicznej?

Bezpośrednio po maturze nie byłam pewna, co chcę robić w życiu. Szukając inspiracji w ofertach uczelni, natknęłam się na technikę dentystyczną. Pomyślałam, że to może być interesujący kierunek i zdecydowałam się go wypróbować.

 • Jak przedstawia się Pani ścieżka zawodowa od początku kariery aż do teraz?

Moja pierwsza pracownia, do której trafiłam, była utrzymana w starym stylu, gdzie zdobyłam podstawy techniki. Miałam okazję pracować z doświadczonymi technikami, którzy z cierpliwością wyjaśniali mi zagadnienia, demonstrując i poprawiając moje błędy. W następnych pracowniach rozwijałam swoje umiejętności w różnych specjalizacjach, takich jak projektowanie protez szkieletowych czy podbudów pod korony. Ostatecznie znalazłam swoje miejsce w Malo Clinic.

Codzienna Praca:

 • Jak wygląda typowy dzień pracy technika protetyki stomatologicznej?

W pracy technika nigdy nie ma nudy. Zawsze dużo się dzieje, więc najważniejsze to dobra organizacja. Zazwyczaj po przyjściu do pracy sprawdzam co dziś mnie czeka i układam sobie logistycznie zadania. To jest praca dość kreatywna i czasami nie da się przewidzieć wszystkiego. Jako technik trzeba być gotowym na różne niespodzianki dnia codziennego.

 • Z jakimi wyzwaniami spotyka się Pani najczęściej w swojej pracy?

Dużym wyzwaniem są pacjenci z trudnymi warunkami oraz specyficznymi upodobaniami estetycznymi.

 

Technologie i Materiały:

 • Jakie technologie i materiały są obecnie najbardziej popularne w protetyce stomatologicznej?

Gama materiałów, których używa się w stomatologii oraz technice jest naprawdę szeroka. Począwszy od matali, kończąc na akrylu. Myślę, ze od lat najwięcej wykorzystuje się cyrkonu pod uzupełnienia pełnoceramiczne. Napalana porcelana, kompozyt wciąż są bardzo popularne.

 • Czy może Pani opowiedzieć o najnowszych innowacjach, które zrewolucjonizowały pracę w tej dziedzinie?

Cyfryzacja techniki dentystycznej naprawdę zrewolucjonizowała naszą branżę. Przejście na digitalowa stronę usprawniło oraz skróciło czas wykonania wielu prac protetycznych. Obecnie bardzo duży nacisk stawia się na nowe technologię. Producencie przestają się w innowacjach, więc ważne jest być na bieżąco z rynkiem.

 

Współpraca z Lekarzami:

 • Jak wygląda współpraca między technikiem protetyki a stomatologiem?

Współpraca na linii stomatolog-technik jest kluczem do sukcesu w tej pracy. Zrozumienie drugiej strony i komunikacja pozwala eliminować błędy. Myślę, że wzajemnie dużo się od siebie uczymy. Dzięki temu możemy się ciągle rozwijać.

 • Jakie są kluczowe aspekty skutecznej komunikacji i współpracy w zespole protetyczno-stomatologicznym?

Myślę, że sama komunikacja jest najważniejsza. Każdy przypadek analizujemy indywidualnie. Często wykonujący daną proce omawiamy ją zarówno z chirurgiem, protetykiem czasem nawet ortodonta. Otwartość na opinie i doświadczenie innych jest najważniejszym aspektem według mnie.

 

Przypadki i Doświadczenia:

 • Czy może Pani podzielić się jakimś interesującym przypadkiem z pracy, który szczególnie utkwił w pamięci?

Praca, która zapala mi w pamięć to uzupełnienie, które wykonywaliśmy dla pacjentki z rozszczepem podniebienia. Zaproponowaliśmy Pani wykonanie mostu allon4 z opturatorem. Technicznie było to duże wyzwanie, które jednocześnie przyniosło dużo satysfakcji.

 • Jakie są najtrudniejsze przypadki, z jakimi przyszło się Pani zmierzyć?

Kiedyś przyszło mi wykonywać pracę tak zwaną kombinowaną dla pacjenta po wypadku samochodowym. Pan wybił sobie cały most, który poprzednio użytkował razem z częścią kości. Razem z lekarzem długo szukaliśmy rozwiązania, które przywróci pacjentowi sprawność narządu żucia. Najtrudniejsze przypadki to takie, do których należy zastosować nietypowe rozwiązania.

 

Edukacja i Rozwój Zawodowy:

 • Jakie są najlepsze sposoby na ciągłe doskonalenie się w zawodzie technika protetyki stomatologicznej?

W pracy technika należy być ciągle na bieżąco z nowościami na rynku. Warto inwestować w szkolenia czy jeździć na kongresy dla techników.

 • Jakie kursy lub szkolenia poleca Pani dla osób chcących wejść w tę dziedzinę?

To zależy w jakim dziale protetyki chce się rozwiązać/pracować. Zupełnie inne kursy będą trafione dla osób chcących wykonywać porcelanę, inne dla chcących spróbować swoich sił w metalu, czy akrylu. W tej pracy ważna jest praktyka. Jest to zawód manualny więc warto uczyć się od starszych kolegów, podpatrywać ich patenty. No i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć 🙂

 

Przyszłość Protetyki:

 • Jakie widzi Pani przyszłe kierunki rozwoju w protetyce stomatologicznej?

Myślę, że w najbliższych latach zaobserwujemy mocny rozwój protetyki cyfrowej. Obecnie jest to bardzo silny trend i myślę, że producenci będą chcieli stawić czoła aspektom protetyki, które do tej pory były możliwe do wykonania tylko analogowo.

 • Jakie nowe technologie lub metody leczenia mogą wkrótce stać się standardem?

Myślę, że dzięki nowym technologiom skróci się czas leczenia. Frez i druk pozwalają na szybką produkcję uzupełnień protetycznych.

https://www.maloclinics.pl/personel/justyna-pioro/

Uśmiech przed zabiegiem

Uśmiech po 1 dniu

Kategorie

Kategorie

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwum

Ostatnie wpisy

Posted on

Technik dentystyczny – czym się zajmuje?

Zapraszamy na rozmowę z Justyną Pióro, Koordynatorką laboratorium protetycznego w Malo Clinic. https://www.maloclinics.pl/personel/justyna-pioro/ Początki i Inspiracje: Co przyczyniło się do wyboru przez Panią zawodu technika protetyki stomatologicznej? Bezpośrednio po maturze nie byłam pewna, co chcę robić w życiu. Szukając inspiracji…

Posted on

Historia uśmiechu Ani i Jolanty

Historia uśmiechu i jeszcze piękniejszej przyjaźni W świecie stomatologii zdarzają się historie, które nie tylko odmieniają życie pacjentów, ale także łączą ich w niespodziewane przyjaźnie. Tak było w przypadku Pani Ani i Pani Jolanty, które przeszły metamorfozę swojego uśmiechu dzięki…

Posted on

15 lat wszczepiania implantów w Polsce!

W czerwcu świętujemy 15-lecie Malo Clinic w Polsce. Historia Malo Clinic to niezwykła podróż, która pokazuje, że determinacja i profesjonalizm pozwalają tworzyć niesamowite rzeczy. Malo Clinic to więcej niż klinika stomatologiczna – to miejsce, w którym przywracamy nadzieję i zmieniamy…

Posted on

15 lat zabiegów All-on-4® w Polsce

15 lat zabiegów All-on-4® w Polsce   15 lat temu Malo Clinic po raz pierwszy otworzyło drzwi swojej kliniki w Polsce. I niemal od razu zaczęliśmy przeprowadzać nasz najbardziej innowacyjny zabieg z zakresu implantologii: All-on-4®. To niesamowita technika, która pozwala…

Posted on

Technik dentystyczny – czym się zajmuje?

Zapraszamy na rozmowę z Justyną Pióro, Koordynatorką laboratorium protetycznego w Malo Clinic. https://www.maloclinics.pl/personel/justyna-pioro/ Początki i Inspiracje: Co przyczyniło się do…

Posted on

Historia uśmiechu Ani i Jolanty

Historia uśmiechu i jeszcze piękniejszej przyjaźni W świecie stomatologii zdarzają się historie, które nie tylko odmieniają życie pacjentów, ale także…