FB IG YT   LN  | EN

Ortodoncja

Malo Clinic

Nasza oferta

Malo Clinic jest nowoczesną kliniką. Nasz zespół to eksperci w wielu dziedzinach stomatologii- dzięki temu każdemu pacjentowi oferujemy kompleksowe leczenie w naszej klinice. Poznaj naszą ofertę!

Ortodoncja

 

Ortodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu wad zgryzu zarówno pochodzenia zębowego (złe położenie zębów w łuku), jak i powstałych w wyniku nieprawidłowości szkieletowych (wynikających z nieprawidłowego rozwoju i budowy podłoża kostnego).

 

Zwykle przyczyną, dla której pacjent zgłasza się do lekarza ortodonty, są względy estetyczne. Harmonijny, piękny uśmiech jest obecnie przejawem dbania o siebie i niejednokrotnie zaburzenia w tym zakresie wpływają na naszą samoocenę oraz na to, jak jesteśmy odbierani przez osoby z naszego otoczenia.

 

Trzeba jednak podkreślić, że leczenie ortodontyczne przeprowadzamy głównie dla zdrowia. Nieprawidłowo ustawione zęby trudniej oczyścić, przez co są bardziej podatne na próchnicę i choroby przyzębia; podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu i może doprowadzić do zaburzeń ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie pacjenci mogą mieć trudności z prawidłowym przełykaniem, wymową, napięciem mięśni, a także problemy ze strony układu pokarmowego, gdy nieprawidłowo ustawione zęby nie spełniają swojej zasadniczej funkcji – rozdrabniania pokarmu.

 

 

Istnieje wiele przyczyn wad zgryzu, ale ogólnie można podzielić je na dwie grupy:

 • wrodzone
  mające podłoże genetyczne lub wywołane przez czynniki zewnętrzne w okresie rozwoju płodu (niedobory składników pokarmowych)

 • nabyte
  zwykle związane z niewłaściwymi nawykami w okresie rozwojowym (takimi jak ssanie kciuka, smoczka, zasysanie policzków, obgryzanie paznokci, oddychanie ustami), z nie prawidłowościami podczas wymiany zębów mlecznych na stałe lub ich przedwczesną utratą; albo w następstwie urazów mechanicznych twarzy.

 

Wyróżniamy różne typy wad zgryzu:

 • przednio-tylne, jak przodozgryz czy tyłozgryz
 • pionowe: zgryz otwarty, nadzgryz, zgryz głęboki
 • poprzeczne, jak np. zgryz krzyżowy czy przewieszony

 

Często dochodzi do nakładania się różnych typów i mówimy wówczas o wadach mieszanych. Zwykle wadom zgryzu towarzyszą nieprawidłowości zębowe (rotacje, nachylenia, przesunięcia), które mogą jednak występować również niezależnie i często są konsekwencją utraty zębów sąsiednich lub przeciwstawnych.

 

 

W MALO CLINIC oferujemy leczenie z wykorzystaniem różnego typu aparatów:

 • aparaty ruchome/wyjmowane
  zalecane są głównie pacjentom w okresie rozwojowym. Są to tzw. aparaty czynnościowe, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki i wpływ na prawidłowe kształtowanie łuków zębowych.
 • aparaty stałe
  składają się z zamków (elementów przyklejonych do zębów), łuku oraz elementów dodatkowych i pomocniczych. Zamki mogą być różnej wielkości i z różnych materiałów: metalowe (również bezniklowe, dla alergików) lub estetyczne (w kolorze zęba lub transparentne); przyklejane są zwykle do zewnętrznych (wargowych i policzkowych) powierzchni zębów, niekiedy możliwe jest zastosowanie aparatu językowego, który umieszczany jest po ich wewnętrznej stronie.

 • alignery
  to aparaty, które obecnie zdobywają dużą popularność, ponieważ mają postać przeźroczystych nakładek dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta. W prosty sposób można zdjąć je do posiłku, przed ważnym spotkaniem i do zabiegów higienizacyjnych. Sama budowa aparatu – czyli brak widocznych elementów mocujących – sprawia, że aparat ten jest praktycznie niewidoczny.

 

Leczenie ortodontyczne można wykonać u pacjenta w każdym wieku i coraz częściej decydują się na nie osoby dorosłe. Z uwagi na to, że nie możemy wówczas wykorzystać potencjału wzrostowego, tego typu leczenie wymaga innego podejścia ze strony ortodonty, a często również zaakceptowania pewnego efektu kompromisowego ze strony pacjenta. Leczenie ortodontyczne jest też często etapem kompleksowego leczenia wielospecjalistycznego, czyli wstępem do leczenia protetycznego, chirurgicznego czy implantologicznego.

 

 

Główne zadania

 • Przywrócenie estetycznego uśmiechu
  Problemy z zakresu ortodoncji bardzo często mają wpływ na sferę społeczną i zawodową naszego życia, mogą prowadzić do sytuacji, w których wstydzimy się uśmiechać. Właściwie przeprowadzone leczenie zapewnia poprawę wyglądu i przywrócenie pewności siebie.
 • Poprawa higieny jamy ustnej
  Stłoczone, krzywe zęby znacznie utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Korekta pozycji zębów w łuku ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia.
 • Poprawa żucia
  W przypadku pacjentów z wadami zgryzu, a w szczególności z nieprawidłowym wzajemnym położeniem szczęki i żuchwy, poprawa funkcji żucia zapewnia lepsze rozdrabnianie pokarmu, prawidłowe trawienie, a więc i właściwe odżywianie organizmu.
 • Poprawa fonetyki i oddychania
  Eliminacja problemów związanych z oddychaniem i polepszenie komunikacji werbalnej to kwestie kluczowe dla zdrowia i komfortu pacjenta.
 • Zapobieganie zniszczeniu stawów skroniowo żuchwowych
  W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne zapobiega powstaniu komplikacji i zmian chorobowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą być przyczyną chronicznych bólów i zawrotów głowy, mdłości i ograniczeń w otwieraniu i zamykaniu ust.

Nie czekaj i umów wizytę!

Telefonicznie

Nasza recepcja jest czynna od poniedziałku do piatku w godz. 08:00‑20:00

Użyj formularza

Wybierz datę, godzinę i umów wizytę w terminie, który Ci odpowiada.

Napisz do nas

Wyślij nam wiadomość email i znajdziemy dla Ciebie odpowiedni termin.