FB IG YT   LN  | EN

Surgeon

Malo Clinic

Nasza oferta

Malo Clinic jest nowoczesną kliniką. Nasz zespół to eksperci w wielu dziedzinach stomatologii- dzięki temu każdemu pacjentowi oferujemy kompleksowe leczenie w naszej klinice. Poznaj naszą ofertę!

Chirurgia
stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dział, którego zadaniem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie zaburzeń, chorób czy zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej i jej przyległych struktur.

 

Zwykle chirurg stomatolog wykonuje ekstrakcje zębów, w tym zatrzymanych częściowo lub całkowicie, usuwa niepokojące zmiany na błonie śluzowej, przesyłając je do dalszej diagnostyki histopatologicznej i onkologicznej, przeprowadza zabiegi z zakresu resekcji korzenia zęba, hemisekcji czy radektomii, plastykę wyrostka zębodołowego, zabiegi augmentacyjne defektów kostnych czy korekty tkanek miękkich.

 

Bardziej skomplikowane przypadki kliniczne wymagają koordynacji działań chirurgów stomatologów ze specjalistami z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, ortodoncji, protetyki, endodoncji czy periodontologii. W takich przypadkach lekarze MALO CLINIC opracowują wielodyscyplinarny plan leczenia, którego celem jest osiągnięcie zdrowia, komfortu i estetyki u pacjenta.

 

Zabiegi chirurgiczne zwykle odbywają się w znieczuleniu miejscowym, dodatkowo istnieje możliwość połączenia znieczulenia z lekami co pozwala na wyciszenie pacjenta z zachowaniem pełnej świadomości. 

 

Wszelkie działania w ramach chirurgii stomatologicznej wymagają diagnostyki radiologicznej. W MALO CLINIC dysponujemy pantomografem cyfrowym – aparatem do wykonywania zdjęć pantomograficznych oraz stomatologicznym tomografem komputerowym, co umożliwia przeprowadzenie pełnej analizy stanu pacjenta i dokładne zaplanowanie zabiegu chirurgicznego.

 

 

Główne Zadania

  • Ekstrakcje
    Ząb może wymagać usunięcia z wielu przyczyn, m.in.: rozległa próchnica, resorbcja, pionowe złamanie korzenia zęba, niegojąca się lub nawracająca zmiana okołowierzchołkowa, potrzeba uzyskania dodatkowego miejsca w łuku zębowym w przebiegu leczenia ortodontycznego.
  • Chirurgiczna ekstrakcja zębów zatrzymanych
    Zębami zatrzymanymi określamy zęby, które z jakichś powodów nie wyrżnęły się całkowicie lub wyrżnęły się częściowo. Powody tego zaburzenia mogą być różne – jednym z najczęstszych jest brak wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym. Jeśli zęby te nie zostaną usunięte, wówczas ciągły nacisk przez nie wywierany może prowadzić do różnych komplikacji: niszczenia zębów sąsiednich, stanów zapalnych, bólu lub stłoczeń zębów. Najczęściej problem ten dotyczy zębów mądrości, które wyrzynają się jako ostatnie, ale zdarzają się również sytuacje, kiedy organizm tworzy zęby dodatkowe (nadliczbowe), dla których nie ma miejsca w łuku zębowym.
  • Leczenie infekcji obrębu jamy ustnej
    Infekcje jamy ustnej są powodowane przez mikroorganizmy takie jak wirusy, grzyby i bakterie. Przebieg niektórych infekcji jest łagodny i przewlekły, w większości takich przypadków wymagane jest odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne; zdarzają się jednak i bardziej skomplikowane lub gwałtowne objawy infekcji, wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej (np. nacięcie ropnia zębopochodnego).
  • Eliminowanie źródeł zakażenia, usuwanie torbieli i guzów
    Usuwanie torbieli i guzów to również działania z zakresu chirurgii stomatologicznej. Przyczyną powstania torbieli może być niewyrżnięty ząb (torbiel zawiązkowa), torbiel może być też umiejscowiona na końcu korzenia zęba (okołowierzchołkowa), możemy mieć również do czynienia z torbielą zastoinową – np. przewodu ślinianki podjęzykowej. Każdego stomatologa, ale chirurga w szczególności, obowiązuje tzw. czujność onkologiczna. Wszelkie niegojące się zmiany, owrzodzenia czy formy przerostowe powinny być poddane gruntownej diagnostyce.
  • Leczenie deformacji zębowych i szkieletowych
    Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się leczeniem deformacji z zakresu twarzoczaszki (chirurgia ortognatyczna). W przypadku kostnych wad budowy, przy współudziale leczenia ortodontycznego, działania z tego zakresu dążą do ustalenia właściwych relacji między górną i dolną szczęką.
  • Diagnoza i leczenie patologii gruczołów ślinowych
    Dysfunkcja gruczołów odpowiedzialnych za produkcję śliny może objawiać się suchością jamy ustnej (tzw. kserostomia). Konsekwencjami są problemy z odżywianiem, mówieniem, nasilona próchnica i uczucie dyskomfortu. Przyczyny są wielorakie, od infekcji powodowanych przez bakterie i wirusy czy przeszkody mechaniczne (kamica przewodów ślinowych, guzy ślinianek), po choroby systemowe (tj. zespół Sjögrena, AIDS, toczeń układowy, cukrzyca), zmiany hormonalne czy wpływ pewnych leków. By zdiagnozować przyczynę powstania patologii gruczołu ślinowego, najczęściej używa się radiografii (klasyczne RTG lub tomograf komputerowy), bada przepływ śliny oraz wykonuje badania laboratoryjne ogólnoustrojowe.
  • Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego
    Zlokalizowany w pobliżu ucha staw skroniowo-żuchwowy jest połączeniem żuchwy z czaszką. Dysfunkcje tego stawu związane są często z zaburzonymi relacjami pomiędzy górnymi i dolnymi zębami, co ma odzwierciedlenie w nieprawidłowej pracy mięśni, więzadeł i powierzchni stawowych. Do głównych objawów należą: bóle głowy, bóle uszu, oczu, twarzy i karku, jak również problemy z żuciem i objawy akustyczne w trakcie zamykania lub otwierania ust. Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego polega na eliminacji czynników, które powodują te problemy. Najczęściej proces leczenia powiązany jest z leczeniem ortodontycznym i/lub protetycznym, może również wymagać działań z zakresu implantologii czy chirurgii ortognatycznej.

Nie czekaj i umów wizytę!

Telefonicznie

Nasza recepcja jest czynna od poniedziałku do piatku w godz. 08:00‑20:00

Użyj formularza

Wybierz datę, godzinę i umów wizytę w terminie, który Ci odpowiada.

Napisz do nas

Wyślij nam wiadomość email i znajdziemy dla Ciebie odpowiedni termin.