FB IG YT   LN  | EN

14.11.2019

Wybielanie nakładkowe. Jakie znaczenie ma wybielanie zębów?

wybielanie zębów
wybielanie zębów

 

Jakie znaczenie ma wybielanie zębów?

 Kolor zębów jest bezpośrednio związany z estetyką i może mieć duży wpływ na samoocenę. Dążenie do bielszego i możliwie najbardziej estetycznego uśmiechu staje się powszechne. Wybielanie zębów ma na celu sprawić, żeby zęby wyglądały zdrowo i pięknie.

Jakie czynniki mają wpływ na kolor naszych zębów?

Naturalny kolor zębów może różnić się w zależności od osoby, jednak takie czynniki jak wiek, kamień nazębny i/lub zmiany próchnicowe, palenie, picie kawy, czerwonego wina lub spożywanie innych pokarmów i napojów o wysokiej zawartości pigmentu, może przyczynić się do zmiany zabarwienia zębów.

Czy wybielanie zębów jest dla każdego?

Wybielanie zębów może mieć każdy, pod warunkiem wcześniejszej konsultacji stanu zdrowia jamy ustnej. Pacjenci ze zmianami próchniczymi, nadwrażliwością zębów lub innymi problemami dentystycznymi czy periodontologicznymi mogą wymagać wcześniejszego leczenia.

Zabiegi wybielania zębów nie są zalecane kobietom w ciąży oraz, zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, nie mogą być wykonywane u osób poniżej 18 roku życia.

Czy wszystkie zęby są wybielane równomiernie?

Wybielanie zębów działa jedynie na naturalne zęby, co oznacza, że wszelkiego rodzaju wypełnienia, korony czy mosty nie zmienią koloru i mogą wymagać wymiany, aby po zabiegu pasowały odcieniem do reszty uzębienia. W przypadku dysplazji zębiny konieczne jest wykonanie wewnętrznego wybielania przez lekarza. Jest wtedy konieczne wprowadzenie środka wybielającego do zęba, a następnie tymczasowe wypełnienie zęba na okres działania żelu wybielającego.

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Najczęstsze działania niepożądane to wrażliwość zębów i lekki dyskomfort dziąseł. Objawy te zwykle jednak ustępują po zakończeniu leczenia. Jednak nieprawidłowa aplikacja środków wybielających o wyższym stężeniu może prowadzić to poważniejszych urazów.

Kto może wykonywać zabieg wybielania zębów?

Wybielanie zębów powinno być zlecane i wykonywane przez dentystę. Rozwiązania i środki znalezione w Internecie, jak i niektóre naturalne czy przygotowywane w domu preparaty, mogą być szkodliwe i/lub mogą uszkodzić powierzchnię zębów i tkanki jamy ustnej. Nadzór specjalisty zajmującego się zdrowiem jamy ustnej jest kluczowy ze względu na charakter stosowanych środków wybielających.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów i ile trwa cały proces?

Obecnie bardzo popularne jest wykonywanie leczenia przez samego pacjenta w domu pod stałym nadzorem dentysty. W tym celu w gabinecie dentystycznym lekarz wykonuje spersonalizowane formy, na bazie których powstają dopasowane do pacjenta nakładki na zęby. Następnie pacjent w domu wypełnia nakładki żelem i zakłada je na zęby na całą noc przez okres wskazany przez lekarza. Procedura ta zazwyczaj trwa dwa tygodnie, chociaż okres ten może się różnić w zależności od różnych czynników, jak np. wyjściowy kolor zębów. W celu uzyskania trwałego rezultatu należy umawiać się na regularne wizyty higienizacyjne. Ważne jest także, aby nie palić papierosów oraz unikać żywności i napojów z wysoką zawartością barwnika.

Podsumowując, jakie są poszczególne etapy wybielania zębów?

  1. Wizyta kontrola u dentysty: ocena stanu zębów, dziąseł i jamy ustnej oraz ewentualne wykonanie innych zabiegów przed wybielaniem, jak np. usuwanie próchnicy.
  2. Higienizacja: czyszczenie zębów i usuwanie kamienia.
  3. Wybielanie: leczenie w domu przy użyciu nakładek i żelu wybielającego.
  4. W niektórych przypadkach: zastąpienie poprzednich koron, mostów czy wypełnień w celu ujednolicenia koloru.

 

Uśmiech przed zabiegiem

Uśmiech po 1 dniu

Kategorie

Kategorie

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwum

Ostatnie wpisy

Posted on

1 dzień zabiegu, uśmiech na lata!

Zabieg All-on-4 od 25 lat w Malo ClinicCzy wiesz że metoda odbudowy zębów w 1 dzień na 4 implantach została wynaleziona 25 lat temu właśnie w Malo Clinic ? Od 25 lat udoskonalamy metodę, mamy opracowane protokoły które zapewniają wysoką…

Posted on

Implanty - rozwiązanie na brakujące zęby!

Uzupełnienie braków zębowych w Malo Clinic – zadzwoń i dowiedz się więcej! tel. + 48 22 393 63 33   Implant zębowy – co to jest?   Implant zębowy to zaawansowane rozwiązanie w stomatologii, które służy do zastąpienia brakującego zęba…

Posted on

Most Malo Clinic Bridge

Most protetyczny na implantach. Wiele osób zastanawia się jak będą wyglądały zęby w moście Malo Clinic Bridge, czy uzupełnienie będzie wyglądało nienaturalnie? czy sztuczne dziąsło które jest częścią mostu będzie się odznaczało i czy granica z naturalnym dziąsłem będzie widoczne…

Posted on

Most Malo Clinic Bridge

Most protetyczny na implantach. Wiele osób zastanawia się jak będą wyglądały zęby w moście Malo Clinic Bridge, czy uzupełnienie będzie…